Naladit satelit svépomocí není žádná legrace

Přesvědčte se sami

Základní upevnění paraboly

V první řadě musíte umístit a poté přesně nasměrovat parabolu. Tu je nutné pevně připevnit na takové místo, kde nejsou žádné překážky mezi parabolou a satelitní družicí. Je tedy třeba si dát pozor jak na vysoké stromy a okolní domy tak i na umístění pod střešní krytinu. Parabolu můžete umístit na střechu, balkon či jakékoliv jiné místo, které splňuje tuto podmínku.

Nejdůležitější je správný směr

Dalším krokem je nasměrování paraboly správným směrem. Satelitní signál je přijímán ze skupiny družic nacházející se na jednom místě, které vysílají programy v takzvaném multiplexu. Ten následně přijímá parabola. Ta díky své velikosti a tvaru přijímá větší množství slabšího signálu, který odráží v koncentrované podobě do přijímače LNB.

Kam směřovat parabolu?

Nejběžnější je směrování na družici ASTRA 3, která se nachází na pozici 23,5° východně. Další možností je směrování paraboly na ASTRA 1, kterou je možné najít na pozici 19,2° východně. Správný směr je možné určit například pomocí aplikací do chytrého telefonu. Další možností je najít si podle online mapy určitý bod (například stožár) ve správném směru a na něj poté parabolu namířit nebo použít buzolu.

Když jsme zvládli natočení správným směrem, čeká nás ještě druhý úkol. Vzhledem k tomu, že parabola se nenachází na horizontu, je nutné nastavení správného sklonu vzhledem ke kolmici k zemskému povrchu. Toto naklonění je přibližně 33° a přesně se dá spočítat podle vašich souřadnic.

Dobře umístěná parabola ještě neznamená vítězství

Při výběru satelitu je nutné si uvědomit, kolik televizí chceme připojit a podle toho zakoupit LNB přijímač s vhodným počtem výstupů. Satelitní vysílání funguje na jiném principu než pozemní a při připojení více televizí do jednoho výstupu LNB není možné současně sledovat na každé televizi odlišné kanály. Následně je nutné provést nastavení na televizním přijímači podle návodu od výrobce. I když vše správně zapojíme, většina kanálů stejně nebude fungovat. Důležitou součástkou je satelitní karta, kterou je nutné vložit do přijímače pro odblokování vámi zvolených kanálů. Až v tuto chvíli si můžete oddychnout a užívat si satelitního vysílání.

Chcete kvalitní příjem? Pak vsaďte na odborníka

Nastavit satelit tak, aby fungoval správně, a vy jste si mohli užívat všechny jeho výhody, nemusí být tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Vždy doporučujeme obrátit se se zapojením na odborníky – ušetříte si čas, starosti a také získáte daleko kvalitnější obraz.

Odborník totiž disponuje speciálními ladicími přístroji, jejichž ceny se pohybují v řádech sta tisíců. A tyto přístroje naladí satelit daleko lépe, než lidská ruka, jen tak „od oka“.

Chci pomoct se satelitem